Péče o srst

Jistě často na procházkách se svojí kolií slýcháte od lidí, že ji musíte denně česat, kartáčovat a koupat. Určitě se jen pousmějete a marně vzpomínáte, kdy jste česali naposledy. Stejně je tomu tak i ve většině encyklopediích, kde autoři většinou u kolií píší, že je musíte denně česat a pravidelně koupat. Přitom přehnaná péče o srst kolie není to pravé ořechové. Srst kolií je sice dlouhá, ale na pohmat by měla být hrubší. Má samočistící schopnost a časté koupání není potřeba. Pokud pes žije v bytě a venku je nevhodné počasí, stačí pouze umýt tlapky a spodek břicha. Na menší nečistoty a rychlé očištění srsti je výborný bezoplachový šampon či suchý šampon nebo také dětský pudr. Kolie stačí vyčesávat jednou za měsíc, ale srst za ušima češeme častěji, aby nevznikaly dredíky. Při česání je vhodné srst lehce postříkat vodou z rozprašovače, aby se srst nelámala. V období línání, které bývá 1x ročně je potřeba zvýšená pozornost o srst. Línání může být individuální. U psů bývá línání méně radikální než u fen. V této době je potřeba podsadu častěji vyčesávat kovovým hřebenem. Línání lze také urychlit vykoupáním a vyšamponováním. Při koupání psa používáme výhradně psí kosmetiku, jelikož lidská má jiné pH a mohla by srst pejska vysušit. K pravidelné údržbě kolie patří i zastřihnutí přerůstající srsti na tlapkách a na uších. Nůžky bychom měli mít klasické a efilační jednostranné. Ale určitě si vystačíte i s klasickými nůžkami, pokud si pohlídáte, aby se při stříhání netvořily nevzhledné zuby.

                                                                      -Stříhání uší-

Na úpravu oušek budeme potřebovat efilační nůžky a kovový hřeben. Srst za ušima pořádně rozčešeme a nůžkami postupně odstřihneme všechnu přečnívající srst. Zastřiháváme i přečnívající srst z vnitřní části ucha.

Pokud má vaše kolie těžší ucho (tzn. klopené více jak v 1/3), můžeme uši více odlehčit tím, že srst vystříháme na klopené části uší. Má-li ucho spíše lehčí, pak vystříháváme pouze přečnívající srst, aby se nám uši úplně nepostavily.

                                                  -Stříhání srsti na předních tlapkách-

Na stříhání přebytečné srsti na tlapkách potřebujeme klasické a efilační nůžky, štětinový kartáč a kovový kartáč. Štětinovým kartáčem vyčešeme chlupy na tlapce proti srsti. Přečnívající srst postupně zastřihneme efilačními nůžkami. Můžeme si pomoci dětským pudrem, který lehce nasypeme na kartáč a češeme proti srsti. Srst se nám tak krásně vybělí a provoní. Nezapomínáme stříhat klasickými nůžkami i srst mezi polštářky. Klasickými nůžkami zastřihneme také praporky na předních tlapkách lehce do oblouku.

                                                 -Stříhání srsti na zadních tlapkách-

Stříhání srst na zadních tlapkách probíhá stejně jako na předních. Větší práci si dáme se zadními praporky, které je potřeba rozčesat kovovým hřebenem a ostříhat obyčejnými nůžkami do polooblouku. Ovšem nikdy nestříháme úplně nakrátko, aby nožka nepůsobila moc slabě.

                                                           -Stříhání drápků-

Pokud se pes pohybuje venku, není potřeba zastřihovat drápky, protože si je většinou obrousí sám. Obzvláště pokud pes tráví hodně času na tvrdém povrchu jako je dlažba či beton. Jiné je to samozřejmě u psů seniorů, kteří už nejsou v pohybu tolik aktivní. To už musíme pejskům pomoci s drápky my. Cvakání drápů o podlahu je neklamnou známkou toho, že drápy jsou už příliš dlouhé. Pokud nevidíme, kde končí nehtové lůžko, necháme raději zastřihování drápků na veterináři. Cévka vyživující toto lůžko značně krvácí, je-li při zkracování drápků zasažena. Navíc to pejska bolí, protože je postiženo také nervové zakončení.

                                                                                                                                   Autor: Radka Korábečná

Copyright © 2017 - 2020 Collies World - informační portál o kolii dlouhosrsté | Created by Niarra Pro 

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky